Chodba posloupností

Napsal H.Pavel (») v pondělí 16. 4. 2018 v kategorii Dziko Masamu, přečteno: 660×

Chodba posloupností

Chodba byla ve tvaru Z[x] a světélkovala v ultraoblasti . Po zemi a po stěnách se líně rozlézaly a plazily různě dlouhé polynomy ve velikosti 1 až 0.05pt se stupněm 2 až 100, možná i více.

(Yeronova poznámka: A víte kolik má takový polynom nožiček a kořenů!!!)

Mezi nimi se chaoticky proplétaly celočíselné i neceločíselné posloupnosti a řady. Zahlédnout jsme mohli posloupnosti Fibonnaciho, Faeryeho a uspořádaně se plížící posloupnosti velkého Sloama. Jedna z aritmetických posloupností se náhle vrhla na geometrickou a začala jí okusovat. Geometrická posloupnost se urputně bráníla a podařilo se jí uhryznout aritmetické posloupnosti kousek diference. Na oplátku přišla o část kvocientu, ale to ji kupodivu posílilo a velice rychle se pak integrovala do trhliny v podlaze. Fí se náhle sehnula a opatrně začala hladit Fibonacciho posloupnost. Ta jí něžně olizovala, přítulně se kolem ní ovíjela a potichu spokojeně předla. Tajemný E jen spokojeně pokývl a pokynul řadě 1+1/1!+1/2!+1/3!+1/4!+1/5!+... Ta mu odměřeně pozdrav vrátila. Na udivený podled Pí odvětil lakonicky "Ségra!".

S úžasem jsme pozorovali, jak se některé posloupnosti stávají koeficienty polynomů a koeficienty polynomů se transformují na řady, z nichž některé se štastný úsměvem konvergují a ze vniklých čísel opět vznikají posloupnosti, které se transformují na polynomy, jejichž reálné kořeny se stávají posloupnostmi,... Byl to dokonalý chaos.

Stěny chodby byly náhodně pokryty vyrytými i živými deltoidy, kosočtverci, kosodélníky, ikosaedry, ...

Pí se tvářila kamenně, Fí se jen tak uculovala, Tajemný E, jako obvykle mlčel a Omikroni pobíhali okolo, a ukousávali polynomům absolutní členy. Mí byla opět úplně němá.

Chodbami jsme bloudili dlouho, až pojednou jsme narazili na posloupnost Bernoulliho čísel. Z jejích lichých členů čišel nulový mráz, ale sudé členy byly velice vstřícné (zejména B6) a seřadily se tak, že nám ukázali cestu ven z bludiště.

 (Y.p.: Zajímavé bylo, že B6 nám i odpověděl převráceně i na otázku Vesmír, čísla a vůbec,...  )

Východ z podzemí sice hlídala dvouhlavá Laurentova řada, ale její regulérní i hlavní část byly pohrouženy v hluboký spánek a my jsme se tiše proplížili okolo ní.

Hluboko dole se pod námi rozkládal náš první cíl - metropole Numberpolis.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a pět